Jesteś tutaj: Strona główna Historia szkoły

Historia szkoły

W roku szkolnym 1961/62 utworzono Zasadnicza Szkołę Psychiatryczną Asystentek Pielęgniarskich. Na jej bazie powstałe 12 IX 1964 roku 2,5-roczna Szkoła Medyczna Pielęgniarstwa Psychiatrycznego. Organizowała ją pani Alina Adamczyk. Następna reorganizacja w 1966 roku spowodowała zmianę nazwy szkoły na Państwową Szkołę Medyczną Pielęgniarstwa Psychiatrycznego, a w efekcie kolejnej reorganizacji w roku szkolnym 1972/73 powstało Medyczne Studium Zawodowe.
Stale rozbudowywano pomieszczenia szkolne. W roku 1971 oddano od użytku obecny budynek internatu na 88 miejsc.
W roku szkolnym 1973/74 obok istniejącego Wydziału Pielęgniarstwa Psychiatrycznego utworzono wydział Pielęgniarstwa Ogólnego.
Medyczne Studium Zawodowe w Morawicy było jedną z nielicznych szkół w kraju, a jedyną w województwie kieleckim placówką zapewniającą stały dopływ kadry dla potrzeb lecznictwa psychiatrycznego i ogólnego.
Szkoła zawsze miała i ma wielu przyjaciół. Na trwałe zapisał się w jej historii dr Stanisław Horecki, dyrektor szpitala w Morawicy, potem lekarz wojewódzki.
25 X 1984 roku w jubileusz 20-lecia szkoły, nadano jej imię wybitnej pielęgniarki polskiej - Hanny Chrzanowskiej. Wtedy też szkoła otrzymała obecny Sztandar. Uroczystości związane z ceremoniałem zawodowym zawsze odbywają się w obecności pocztu sztandarowego.
Reorganizacja szkolnictwa medycznego spowodowała, że 24 I 1994 roku w szkole wręczono dyplomy absolwentom ostatniego w kraju Wydziału Pielęgniarstwa Psychiatrycznego.
14 lutego 1994 r. otworzono Wydział Terapii Zajęciowej.
Od września 1997 został powołany Wydział Dietetyki.
12 stycznia 2001 r. rozpoczęło się kształcenie na Wydziale Technik Masażysta.

W 2005 r. Medyczne Studium Zawodowe zmieniło nazwę na Policealną Szkołę Medyczną.

1 września 2005 r. otworzono Wydział Ratownik Medyczny.
Szkoła była miejscem wielu wydarzeń o zasięgu krajowym i wojewódzkim. Wszystkie ważne wydarzenia w życiu szkoły, jak również osiągnięcia naszych uczniów są tradycyjnie już dokumentowane w kronikach szkoły.

1 września 2009r. otworzono kierunek technik farmaceutyczny.

1 września 2011r. otworzono kierunki Technik elektroradiolog i Technik usług kosmetycznych.

W 2013r. szkoła otrzymała statuetkę Oskara zawodowego. Placówka w II edycji konkursu Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej pod nazwą „Szkoła dla rynku pracy" zdobyła najwyższe miejsce w obszarze „Medyczno-społecznym oraz ochrony i bezpieczeństwa osób i mienia"

1 września 2015 roku otworzono kierunek Technik sterylizacji medycznej.

1 września 2016 roku szkoła przekształciła się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, w skład którego wchodzą: Policealna Szkoła Medyczna im. Hanny Chrzanowskiej w Morawicy jako szkoła dla młodzieży i Policealna Szkoła dla Dorosłych.

1 stycznia 2018 roku zostało utworzone Centrum Kształcenia Ustawicznego i włączone do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy.